top of page
Kinesiyoloji Bantlama

Bantlama Uygulamaları

Eklem hareketliliğini kısıtlamayan Kinosiotape (bantlama tedavisi) genellikle spor yaralanmalarında fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerin sıkça başvurduğu tedaviler arasında yer alıyor. Son derece esnek, cilde uyumlu ve hafif olan bu bantların kullanımı kan ve lenf dolaşımını destekliyor. Kinezyo bantlar doktor tarafından belirlenen alanlara uygulanıyor ve vücutta belirli bir bölgede meydana gelen ağrıyı gidermek için yapılacak egzersizlerin daha kolay uygulanmasını sağlıyor.

Kinesiotape (Bantlama Tedavisi) Nedir?

1973 yılında kas ağrıları, ödem, kas romatizmaları, huzursuz bacak sendromu, spor yaralanmaları ve daha pek çok sağlık probleminin tedavisi için Dr. KenzoKase tarafından geliştirilmiş olan Kinesiotape, eklem hareketlerini sınırlamadan ağrıların iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Bantlama Tedavisinin gelişimi yetmişli yıllarda oldukça popüler olan Japon kiropraksi ve akupunktura kadar dayanır. Bu yöntemlerden ilham alarak, Dr. Kase, yeni nesil bir bant geliştirdi. Standart bantlardan farklı olarak yapısı gereği bu madde, eklemlerin hareketleri üzerinde sınırlandırıcı bir etki yaratmamaktadır ve insan derisinin kendine has yapısal özelliklerine uygundur. 

Bu bantlar, genel olarak hafiftir, son derece esnek ve elastik bir yapıya sahiptir ve yapışkandır. Bantların vücudun doktor tarafından belirlenen alanlarına yapıştırılması kan dolaşımı ve lenf dolaşımını destekler ve bu sayede kanın vücudun genelinde herhangi bir ağrı veya şişkinlik yaratmayacak şekilde eşit olarak dağılmasının önünü açar. Genellikle belirli bir bölgedeki ağrıyı gidermek amacıyla gerçekleştirilen egzersizlerin yapımını kolaylaştıran bu bantlar, herhangi bir yan etki barındırmaz. Çünkü bant tedavisi uygulaması sırasında ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanılmaz ya da kesi oluşturulmaz.

Kinezyolojik Bant Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Ağrılı bölgenizde ağrılarınızı gidermek, kas fonksiyonlarını daha güçlü hale getirmek ve elbette hareketiniz için eklemlerinize konfor sağlamak amacı ile kullanılan Kinezyolojik Bant Tedavisi, öncelikle eklem hareketliliğini azaltmadan ya da kısıtlamadan tedavi sağlıyor. 
 

  • Eklem çevresinde oluşan ödemin birikmesini engelleyen özel bant yapısı, iyileşme sürecinin hızlanmasına olanak tanıyor.

  • Kinezyolojik bant tedavisi, kullanılmadığı takdirde ilacı gerektirecek olan pek çok ağrı ya da fizyolojik problemin kimyasal madde alımı gerektirmeden çözüme kavuşturulmasını olanaklı kılıyor.

  • Bu bant tedavisini uygulaması son derece kolaydır ve prosedür oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanır. 

  • Herhangi bir ilaç tedavisi ya da kesi işlemi gerektirmeden tamamlanan yöntem, bu yüzden bir yan etki içermez ve herkes için uygulanabilir. Kan, kolesterol, şeker gibi hastalıkları olan bireylerin ilaçların uyuşmaması sebebiyle deneyimlemeye devam ettikleri hastalıkları bu tedavi ile çözülebilir.

  • Bu yöntem oldukça düşük maliyetlidir.

  • Spor yaralanmalarından eklem burkulmalarına kadar, boyun, sırt ve bel ağrısından hareketsizliğe bağlı olarak gelişen kas güçsüzlüklerine kadar çok sayıda sağlık probleminde bu bantların kullanımı yaygındır. 
     

Bizler de Özel Denizli Cerrahi Hastanesi olarak, maksimum kaliteye sahip olan bu medikal bantları kullanıyor ve sizlere alternatif tedavi yöntemleri sunuyoruz. Tıp doktorlarımız ve fizyoterapistlerimiz tarafından gerçekleştirilen tedavi süreci bilimsel bilgi ve deneyimin ışığında sürdürülmektedir. ​

Bantlama Tedavisinin Yan Etkileri Var Mı? 

Genellikle hastalarda herhangi bir yan etki görülmese de, nadir durumlarda bazı hastalar bandın yapısına karşı alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu reaksiyonlar genellikle lokal irritasyonun ötesine geçmemektedir.​

Fizyomete Tüm Ağrılarda Yanınızda

Image by Toa Heftiba
bottom of page